Volvo XC70: Luxusní švédská jistota do nepohody.

Volvo Xc70

Spolehlivý švédský elegán

Volvo XC70, to je synonymum pro luxusní kombi značky Volvo, které se nezalekne ani náročnějších podmínek. Tento model, vyráběný mezi lety 1996 až 2016, si získal srdce mnoha řidičů po celém světě a stal se ikonou spolehlivosti a elegance.

XC70 v sobě snoubí komfort a praktičnost prostorného kombi s robustností a off-roadovými schopnostmi SUV. Jeho zvýšený podvozek, pohon všech kol a odolná karoserie z něj dělají ideálního společníka na cesty do hor, k jezeru i na dlouhé rodinné dovolené.

Interiér vozu hýčká posádku komfortem a luxusem. Kvalitní materiály, pohodlná sedadla a promyšlená ergonomie zaručují příjemné cestování i na dlouhých trasách. Zavazadlový prostor pak pojme vše potřebné i pro početnější rodinu.

Volvo XC70 je vybaveno širokou škálou výkonných a úsporných motorů, ať už benzínových nebo dieselových. V kombinaci s pohonem všech kol a precizním řízením nabízí dynamické a zároveň bezpečné jízdní vlastnosti.

Bezpečnost je u vozů Volvo vždy na prvním místě a XC70 není výjimkou. Kromě robustní konstrukce karoserie je vůz vybaven řadou bezpečnostních systémů, které chrání posádku v případě nehody.

I přes svůj věk je Volvo XC70 stále žádaným vozem na trhu ojetin. Jeho spolehlivost, odolnost a nadčasový design z něj dělají skvělou volbu pro ty, kteří hledají luxusní a praktické kombi s off-roadovým potenciálem.

Historie modelu XC70

Model XC70, luxusní kombi značky Volvo, má za sebou bohatou historii. Vše začalo v roce 1997, kdy Volvo představilo model V70 Cross Country. Ten byl reakcí na rostoucí popularitu vozů SUV a nabízel kombinaci prostornosti a komfortu kombi s robustností a schopnostmi vozu do lehčího terénu. Vůz byl postaven na platformě tehdejší řady V70 a vyznačoval se zvýšeným podvozkem, ochrannými plasty karoserie a pohonem všech kol.

V roce 2000 prošel model faceliftem a jeho název se změnil na XC70. Druhá generace XC70, představená v roce 2007, dále rozvíjela koncept luxusního a praktického kombi s off-roadovými ambicemi. Vůz dostal modernější design, luxusnější interiér a vylepšené technologie. Nabízel se s benzínovými i naftovými motory a pohonem všech kol.

Třetí a zároveň poslední generace XC70 spatřila světlo světa v roce 2016. Designově se jednalo spíše o výraznější facelift druhé generace, ale pod kapotou se objevily nové motory a technologie. V roce 2017 oslavil model XC70 20 let od svého uvedení na trh. Během své existence si získal pověst spolehlivého a bezpečného vozu s vysokou úrovní komfortu a praktičnosti.

I když se Volvo rozhodlo ukončit výrobu modelu XC70 v roce 2017, jeho odkaz žije dál v podobě modelu V90 Cross Country. Ten navazuje na tradici luxusních a schopných kombi Volvo a nabízí ještě více luxusu, technologií a off-roadových schopností.

Design a praktičnost

Volvo XC70, to je synonymum pro luxusní kombi s nádechem dobrodružství. Designéři Volva odvedli skvělou práci a zkombinovali eleganci s praktičností.

Výrazné linie karoserie a robustní detaily, jako jsou ochranné plasty na náraznících a prazích, dodávají vozu sebevědomý vzhled. Zároveň si XC70 zachovává eleganci typickou pro značku Volvo. Interiér je prostorný a pohodlný, s důrazem na kvalitní materiály a ergonomii.

Zavazadlový prostor je impozantní a pojme vše, co potřebujete pro rodinné výlety i sportovní aktivity. Skvělou vychytávkou je i možnost sklopit zadní sedadla do roviny, čímž vznikne ještě větší ložná plocha.

XC70 je zkrátka ideální volbou pro ty, kteří hledají luxusní kombi s nádechem dobrodružství a nechtějí dělat kompromisy mezi stylem a praktičností.

Motory a jízdní vlastnosti

Volvo XC70, to je synonymum pro luxusní kombi s nádechem dobrodružství. Ale jak je na tom s motory a jízdními vlastnostmi? Nabídka motorizací pro XC70 je široká a uspokojí různé potřeby. Najdete zde jak úsporné diesely, tak i silné benzínové motory. Dieselové motory D3 a D5 jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají kombinaci nízké spotřeby a dostatečného výkonu. Benzínové motory T5 a T6 pak osloví řidiče, kteří preferují dynamiku a sportovnější jízdu. Ať už si vyberete jakýkoliv motor, můžete se spolehnout na kultivovaný chod a dostatek síly pro bezproblémové předjíždění i jízdu s plně naloženým vozem.

Jízdní vlastnosti Volva XC70 jsou příkladně komfortní. Podvozek skvěle tlumí nerovnosti a jízda je tak i na horších cestách velmi pohodlná. Vyšší světlá výška a pohon všech kol dodávají XC70 jistotu i mimo zpevněné cesty. Nečekejte však od XC70 sportovní výkony. Jeho doménou je spíše komfortní cestování na dlouhé vzdálenosti. Řízení je lehké a přesné, ale postrádá sportovní ostrost. To ale u vozu této kategorie není na škodu. Volvo XC70 je zkrátka ideální volbou pro ty, kteří hledají luxusní, prostorné a komfortní kombi s nádechem dobrodružství a možností vyrazit i mimo zpevněné cesty.

Bezpečnost na prvním místě

Volvo XC70, luxusní kombi značky Volvo, se vždy pyšnilo svou výjimečnou bezpečností. Není divu, vždyť bezpečnost je pro Volvo odjakživa alfou a omegou. Ať už se vydáte kamkoli, XC70 vás a vaše blízké bude chránit celou řadou inovativních systémů a prvků.

Základem je robustní konstrukce karoserie z vysokopevnostní oceli, která pohlcuje energii nárazu a chrání posádku v případě nehody. XC70 je vybaveno celou armádou airbagů, včetně čelních, bočních a hlavových airbagů pro všechny cestující. Aktivní opěrky hlavy zase minimalizují riziko poranění krční páteře při nárazu zezadu.

Volvo XC70 je však mnohem víc než jen pevná schránka. Je vybaveno celou řadou chytrých systémů, které pomáhají předcházet nehodám. Systém City Safety například sleduje provoz před vozidlem a v případě hrozící kolize automaticky zabrzdí. Systém BLIS (Blind Spot Information System) vás zase upozorní na vozidla ve slepém úhlu, a to pomocí světelných signálů ve zpětných zrcátkách. Adaptivní tempomat udržuje bezpečnou vzdálenost od vozidel před vámi, a to i při jízdě v koloně.

Volvo XC70 je zkrátka synonymem pro bezpečnost na silnicích. Ať už se vydáte kamkoli, můžete si být jisti, že vy i vaši blízcí cestujete v jednom z nejbezpečnějších vozů na trhu.

Srovnání s konkurencí

Volvo XC70 se řadí mezi luxusní kombi a soupeří s vozy jako Audi A6 Allroad, BMW řady 5 Touring a Mercedes-Benz třídy E kombi. Každý z těchto modelů má své silné stránky.

Audi A6 Allroad boduje elegantním designem a špičkovým interiérem. Jeho vzduchové odpružení nabízí komfortní jízdu i v terénu. Pro někoho může být mínusem vyšší cena a méně prostorný interiér než u XC70.

BMW řady 5 Touring jezdí sportovněji než XC70 a nabízí silné motory. Interiér je zaměřený na řidiče a pyšní se moderními technologiemi. Nevýhodou může být tužší podvozek a menší světlá výška oproti Volvu.

Mercedes-Benz třídy E kombi je synonymem pro luxus a komfort. Nabízí prostorný interiér a kultivované motory. V porovnání s XC70 je ale méně univerzální a jeho terénní schopnosti jsou omezené.

Volvo XC70 sází na kombinaci robustnosti, praktičnosti a komfortu. Jeho pohon všech kol a zvýšený podvozek z něj dělají ideální volbu pro aktivní rodiny, které hledají univerzální vůz do každého počasí. Interiér je prostorný a nabízí typickou skandinávskou eleganci.

Volba ideálního vozu záleží na individuálních preferencích a potřebách. Pokud hledáte kombinaci luxusu, praktičnosti a schopností i mimo zpevněné cesty, Volvo XC70 je stále atraktivní volbou.

Volvo XC70 se nesmazatelně zapsalo do historie luxusních kombíků. Jeho kombinace elegance, robustnosti a spolehlivosti z něj učinila ikonu, která oslovila širokou škálu řidičů. Od rodin hledajících prostorný a bezpečný vůz, až po dobrodruhy toužící po zdolávání náročných terénů, XC70 splnilo očekávání a nastavilo laťku vysoko.

I přes ukončení výroby v roce 2016 si drží své místo na trhu ojetých vozů, kde je stále žádaným artiklem. Jeho nadčasový design nestárne a kvalitní zpracování zaručuje dlouhou životnost. Ačkoliv se dnes již neřadí mezi nejmodernější vozy, jeho spolehlivost, komfort a praktičnost z něj dělají stále atraktivní volbu.

Pro ty, kteří hledají luxusní kombi s charakterem a duší, je Volvo XC70 i dnes skvělou volbou. Jeho dědictví žije dál a inspiruje další generace vozů Volvo.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: auta

Autor: Jan Mikula

Tagy: volvo xc70 | luxusní kombi značky volvo