Volvo S60: Švédský šarm na čtyřech kolech

Volvo S60

Volvo S60: Švédský styl a výkon

Volvo S60, to je synonymum pro švédskou eleganci a dynamiku v automobilovém průmyslu. Model S60, který se pyšní elegantními liniemi a sportovním vzhledem, oslovuje řidiče, kteří hledají kombinaci stylu a výkonu. Interiér vozu je stejně působivý jako jeho exteriér. Minimalistický skandinávský design vytváří prostředí, které je luxusní a zároveň útulné.

Volvo S60 je vybaveno nejmodernějšími technologiemi, které umocňují požitek z jízdy a zároveň kladou důraz na bezpečnost. Infotainment systém s intuitivním ovládáním a širokou škálou funkcí, včetně navigace a konektivity, udržuje řidiče ve spojení a v obraze. Volvo S60 je k dispozici s řadou výkonných a úsporných motorizací, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších řidičů. Benzínové, naftové a hybridní pohonné jednotky poskytují kombinaci dynamiky a efektivity. Bezpečnost je pro Volvo vždy na prvním místě a S60 není výjimkou.

Vůz je vybaven širokou škálou bezpečnostních systémů, které chrání řidiče, spolujezdce i ostatní účastníky silničního provozu. Volvo S60 je zkrátka autem, které osloví ty, kteří hledají kombinaci stylu, výkonu a bezpečnosti. Jeho elegantní design, pokročilé technologie a důraz na detail z něj dělají atraktivní volbu v segmentu sedanů střední třídy.

Historie modelu: Od roku 2000

Rok 2000 znamenal pro Volvo a jeho model S60 velký přelom. První generace, inspirovaná modelem S80, přinesla do segmentu sportovních sedanů skandinávskou eleganci a dynamiku. Výrazné světlomety, elegantní silueta a prostorný interiér oslovily širokou škálu řidičů. Volvo S60 první generace se vyrábělo až do roku 2009 a během této doby prošlo faceliftem, který mu dodal modernější vzhled a vylepšil některé technické parametry.

Druhá generace Volva S60 spatřila světlo světa v roce 2010. Design se nesl v duchu moderního pojetí skandinávského designu s důrazem na jednoduchost a eleganci. Nová S60 se mohla pochlubit i pokročilými bezpečnostními systémy, jako je systém City Safety, který dokázal automaticky zabrzdit v nízkých rychlostech a předejít tak kolizím. V roce 2013 prošla druhá generace faceliftem, který přinesl decentní designové změny a vylepšení motorizací.

Třetí generace Volva S60, představená v roce 2018, posunula laťku v oblasti designu, technologií a jízdních vlastností ještě výše. Agresivnější design s charakteristickými světlomety ve tvaru Thorova kladiva a elegantní linie karoserie dávaly jasně najevo sportovní ambice vozu. Interiér se nesl v duchu minimalismu a luxusu, s důrazem na kvalitní materiály a moderní technologie. Třetí generace S60 se stala prvním Volvem, které se již nenabízelo s dieselovým motorem, a zaměřilo se tak na benzínové a hybridní pohonné jednotky.

Design: Elegantní a nadčasový

Volvo S60 je ztělesněním skandinávského designu – elegantní, minimalistický a nadčasový. Jeho uhlazené linie a dynamické proporce mu dodávají sportovní a zároveň sofistikovaný vzhled. Přední část vozu zdobí ikonická maska chladiče s diagonálně umístěným logem Volvo a charakteristické světlomety ve tvaru Thorova kladiva. Protáhlá kapota a krátké převisy karoserie podtrhují dynamický charakter vozu. Interiér vozu je stejně působivý jako jeho exteriér. Dominuje mu minimalistická palubní deska s vertikálně orientovaným dotykovým displejem, který slouží jako centrum ovládání většiny funkcí vozu. Použité materiály, jako je dřevo, kůže a hliník, jsou prvotřídní kvality a dotváří luxusní atmosféru interiéru. Sedadla, navržená s důrazem na ergonomii a komfort, poskytují vynikající oporu těla i na dlouhých cestách. Volvo S60 je zkrátka autem, které zaujme svým designem na první pohled a zároveň nabídne maximální komfort a funkčnost.

Interiér: Minimalistický a luxusní

Při nastupování do Volva S60 vás přivítá atmosféra minimalistické elegance. Interiér je příkladem skandinávského designu, kde je kladen důraz na jednoduchost, funkčnost a kvalitní materiály. Palubní deska je čistá a přehledná, s minimem tlačítek. Dominuje jí velký dotykový displej infotainmentu, který je orientován na výšku a připomíná tablet. Volant padne skvěle do ruky a je z něj intuitivní ovládání audiosystému i dalších funkcí.

Volvo si dalo záležet na výběru materiálů. Všude, kde se dotknete, najdete měkčené plasty, pravou kůži nebo elegantní kovové doplňky. Sedadla jsou pohodlná i při delších cestách a poskytují dostatek opory. Prostoru je v první řadě dostatek ve všech směrech, vzadu už tolik místa pro nohy dospělí cestující nenajdou. Zavazadlový prostor nabízí slušný objem pro každodenní použití.

Celkově interiér Volva S60 působí velmi luxusním a vzdušným dojmem. Minimalistický design nemusí vyhovovat každému, ale nelze mu upřít nadčasovost a eleganci.

Motory: Benzín, diesel a hybrid

Volvo S60 nabízí širokou škálu motorizací, které uspokojí potřeby každého řidiče. Benzínové motory jsou kultivované a úsporné, s výkonem od 163 koní do 250 koní. Pro ty, kteří preferují naftu, jsou k dispozici vznětové motory s výkonem od 150 koní do 197 koní. Tyto motory jsou známé svou nízkou spotřebou paliva a vysokým točivým momentem. Pro ekologicky smýšlející řidiče nabízí Volvo S60 také hybridní pohon. Ten kombinuje benzínový motor s elektromotorem, což má za následek snížení emisí a spotřeby paliva. Hybridní Volvo S60 je k dispozici s výkonem až 407 koní. Všechny motorizace jsou standardně spárovány s automatickou převodovkou, která řadí hladce a intuitivně.

Srovnání Volvo S60 s konkurencí
Vlastnost Volvo S60 Audi A4 BMW řady 3
Startovní cena (Kč) cca 900 000 cca 850 000 cca 950 000
Typ motoru Benzín, Diesel, Hybrid Benzín, Diesel Benzín, Diesel
Pohon Přední, 4x4 Přední, 4x4 Zadní, 4x4

Jízdní vlastnosti: Komfortní a dynamické

Volvo S60 je známé pro svou vyváženost mezi komfortem a sportovním charakterem. Podvozek je naladěn tak, aby filtroval nerovnosti na silnici a poskytoval plavnou jízdu, ale zároveň si zachovává dostatečnou tuhost pro jisté a agilní chování v zatáčkách. Řízení je přesné a dává řidiči dobrý pocit z vozovky.

Volvo S60 je k dispozici s různými jízdními režimy, které umožňují řidiči přizpůsobit nastavení vozu svému jízdnímu stylu a podmínkám na silnici. Režim Comfort upřednostňuje komfortní jízdu s měkčím odpružením a lehčím řízením. Režim Dynamic naopak ztuhne podvozek, řízení je strmější a odezva na plynový pedál je ostřejší.

Benzinové i naftové motory jsou kultivované a poskytují dostatek výkonu pro svižnou jízdu. Automatická převodovka řadí hladce a rychle. Díky nízké hlučnosti a vibracím v kabině si jízdu s Volvem S60 užijete na dlouhých cestách i při krátkých přesunech po městě.

Bezpečnost: Špička ve své třídě

Volvo S60 vždycky platilo za auto, kde je bezpečnost na prvním místě a nová generace na tom nic nemění. Naopak, posouvá laťku v oblasti ochrany posádky i ostatních účastníků provozu zase o kus dál. S60 je doslova nabité nejmodernějšími bezpečnostními systémy, které pomáhají předcházet nehodám a chránit posádku v případě, že už k nehodě dojde.

Za zmínku stojí systém City Safety, který dokáže detekovat chodce, cyklisty a dokonce i velká zvířata a v případě potřeby automaticky zabrzdit. Systém Pilot Assist zase pomáhá řidiči s řízením v kolonách a na dálnici, udržuje auto v jízdním pruhu a dokáže i sám zrychlovat a brzdit. A nesmíme zapomenout ani na pevnost karoserie, která je u Volva S60 na špičkové úrovni. Vůz prošel náročnými crash testy s vynikajícími výsledky, takže si můžete být jistí, že v případě nehody budete v bezpečí. Volvo S60 zkrátka dokazuje, že bezpečnost nemusí být nuda. Je to auto, které vás ochrání v každé situaci a zároveň vám dopřeje radost z jízdy.

Ceny a výbavy: Široká škála možností

Volvo S60 se nabízí v několika stupních výbavy, aby si každý mohl najít to pravé pro své potřeby a rozpočet. Základní výbava, ač cenově dostupnější, nešetří na komfortu a bezpečnosti. Najdete v ní LED světlomety, systém City Safety s detekcí chodců a cyklistů, adaptivní tempomat a mnoho dalšího. Pro náročnější je tu pak výbava Plus, která přidává například navigaci, parkovací senzory a vyhřívaná sedadla. Vrcholem nabídky je luxusní výbava Ultimate, která se pyšní prvky jako head-up displej, prémiový audiosystém Harman Kardon a kožené čalounění Nappa.

Kromě výbavových stupňů si můžete Volvo S60 dále individualizovat širokou škálou příplatkové výbavy. Sportovní nadšenci ocení paket R-Design s agresivnějším designem a sportovním podvozkem. Pro milovníky technologií je tu paket Business Connect s integrovaným modemem a Wi-Fi hotspotem. A pokud toužíte po maximálním komfortu, potěší vás paket Lounge s masážními funkcemi v sedadlech a čtyřzónovou klimatizací.

Ceny Volva S60 se liší v závislosti na zvolené motorizaci, výbavě a příplatkové výbavě. Základní cena začíná na atraktivní částce, která z Volva S60 dělá lákavou volbu v segmentu prémiových sedanů. Díky široké škále možností konfigurace si tak můžete sestavit Volvo S60 přesně podle svých představ a finančních možností.

Konkurence: Audi A4, BMW 3, Mercedes C

Volvo S60 se na trhu s prémiovými sedany utkává s těžkou konkurencí, a to především s německou trojicí Audi A4, BMW řady 3 a Mercedes-Benz třídy C. Tato trojice si dlouhodobě drží dominantní postavení v segmentu a udává směr vývoje.

Audi A4 láká na elegantní design, kvalitní interiér a širokou škálu motorizací včetně úsporných mild-hybridních variant. BMW řady 3 sází na sportovní jízdní vlastnosti, precizní řízení a silné motory. Mercedes-Benz třídy C boduje komfortem, luxusním interiérem a pokročilými technologiemi.

Volvo S60 se snaží odlišit od konkurence skandinávským designem, důrazem na bezpečnost a komfort a moderními technologiemi. Nabízí také plug-in hybridní verzi, která osloví zájemce o úspornější provoz.

Volba mezi těmito vozy je otázkou individuálních preferencí a priorit. Zákazníci hledající sportovní jízdu a dynamický design pravděpodobně sáhnou po BMW řady 3. Ti, kteří upřednostňují komfort a luxus, zvolí spíše Mercedes-Benz třídy C. Audi A4 osloví vyváženým poměrem mezi komfortem a sportovností. Volvo S60 je pak zajímavou alternativou pro ty, kteří hledají něco jiného a oceňují skandinávský styl a důraz na bezpečnost.

Volvo S60 se v nabitém segmentu středních sedanů rozhodně neztratí. Jeho atraktivní design, luxusní interiér a důraz na bezpečnost z něj dělají lákavou volbu pro širokou škálu řidičů. Nabídka motorizací, zahrnující benzinové, naftové i hybridní varianty, uspokojí různé potřeby a preference. Jízdní vlastnosti jsou vyvážené, komfortní a zároveň jisté i při svižnějším tempu.

Pro někoho může být limitujícím faktorem absence klasického kombíku, který někteří konkurenti stále nabízejí. I přes tento fakt si Volvo S60 drží silnou pozici a oslovuje především ty, kteří hledají elegantní, bezpečný a moderní automobil s prémiovým nádechem. Díky kombinaci atraktivního vzhledu, kvalitního zpracování a pokročilých technologií si Volvo S60 zaslouží pozornost a rozhodně patří mezi nejzajímavější vozy ve svém segmentu.

Publikováno: 08. 07. 2024

Kategorie: auta

Autor: Jiří Kopecký

Tagy: volvo s60 | automobil