Nissan 240SX: Nový Přírůstek Do Rodiny Sportovních Aut!

Nissan 240Sx

Historie modelu Nissan 240SX

Historie modelu Nissan 240SX sahá až do osmdesátých let minulého století, kdy byl poprvé představen jako nástupce modelu 200SX. Vyráběl se ve dvou generacích - S13 a S14, které byly dostupné v provedení kupé nebo kabriolet. Tento sportovní automobil se rychle stal oblíbeným díky svému pohonnému ústrojí a skvělé ovladatelnosti, což ho zařadilo mezi ikony driftování. Dnes je Nissan 240SX ceněný sběrateli pro svou historii a výjimečné jízdní vlastnosti.

Technické specifikace a výkon

Nissan 240SX je poháněn motorem SR20DET, čtyřválcovým turbem o objemu 2,0 litru s výkonem až 205 koní. Tento motor umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za přibližně 6,5 sekundy. Vůz je vybaven zadní nápravou s nezávislým zavěšením a manuální převodovkou se šesti rychlostmi. Díky svému lehkému tělu a skvělému rozložení hmotnosti nabízí Nissan 240SX vynikající jízdní dynamiku a agilní ovladatelnost na silnici i na závodní dráze.

Design a vzhled vozu

Design a vzhled vozu Nissan 240SX je považován za ikonický a atraktivní. Své kořeny má ve stylu z osmdesátých let, avšak s moderními prvky. Kombinace zakulacených tvarů s ostrými liniemi dodává vozu dynamický vzhled. Charakteristické jsou také dvojité kulaté světlomety vpředu a decentní spoiler vzadu. Pro mnohé nadšence jde o jeden z nejkrásnějších sportovních aut své doby. Interiér je prostorný a ergonomicky navržený, s kvalitními materiály a dobře umístěnými ovládacími prvky, což přispívá k celkově pohodlnému zážitku z jízdy.

Popularita a hodnota na trhu s ojetými vozy

Popularita modelu Nissan 240SX na trhu s ojetými vozy stále roste díky svému kultovnímu statusu mezi milovníky japonských sportovních aut. Díky svému pohonnému ústrojí a skvělé řiditelnosti si získal velkou oblibu jak mezi začínajícími tunery, tak i zkušenými jezdci. Cena ojetých vozů se pohybuje v rozmezí od 5000 do 15000 eur v závislosti na stavu a úpravách. Model Nissan 240SX je také vyhledávaný pro svoji spolehlivost a relativně nízké náklady na údržbu, což přispívá k jeho stálé popularitě na trhu s ojetými vozy.

Možnosti úprav a tuning

Nissan 240SX je oblíbený mezi nadšenci úprav a tuningového světa díky svému robustnímu motoru a skvělému podvozku. Mezi běžné úpravy patří vylepšení výkonu pomocí instalace nového výfuku, vzduchového filtru nebo ladění motoru. Také se často mění zavěšení, tlumiče nebo brzdy pro lepší jízdní vlastnosti. Exteriér vozu lze upravit pomocí bodykitů, spoilerů nebo nových kol. Interiér pak často dostává nová sedadla, volanty nebo audio systém. Díky dostupnosti náhradních dílů a komunitě nadšenců je možností úprav Nissanu 240SX téměř neomezené.

Zkušenosti majitelů a recenze

Zkušenosti majitelů s modelem Nissan 240SX jsou obecně velmi pozitivní. Majitelé oceňují skvělé jízdní vlastnosti a agilní řízení vozu. Motor SR20DET je oblíbený pro svou spolehlivost a schopnost jednoduchých úprav pro zvýšení výkonu. Někteří majitelé však upozorňují na možné problémy s karoserií, která může být náchylná k rezivění. V porovnání s konkurenčními modely jako je Toyota Supra nebo Mazda RX-7, Nissan 240SX nabízí cenově dostupné sportovní auto s solidním výkonem a potenciálem pro tuning. Celkově se jedná o oblíbený model mezi fanoušky japonských sportovních vozů a jeho hodnota na trhu s ojetými vozy stále roste, což naznačuje jeho perspektivu i do budoucna.

Porovnání s konkurenčními modely

Nissan 240SX se vyznačuje svou skvělou ovladatelností a rovnováhou mezi výkonem a cenou, což ho řadí mezi oblíbené sportovní vozy. V porovnání s konkurenčními modely jako je Mazda RX-7 nebo Toyota Supra, 240SX nabízí spolehlivý motor a jednodušší údržbu. Na druhou stranu může být ve srovnání s těmito modely považován za méně výkonný, ale zároveň cenově dostupnější. Ve srovnání s Subaru Impreza WRX STI pak Nissan 240SX exceluje zejména ve své agilnosti a lehkosti, což ocení především milovníci precizního řízení. Celkově lze říci, že Nissan 240SX si udržuje své místo na trhu díky kombinaci atraktivní ceny a solidních výkonových parametrů.

Budoucnost a sběratelská hodnota

Budoucnost modelu Nissan 240SX je velmi slibná z hlediska sběratelské hodnoty. Díky svému klasickému designu a sportovním vlastnostem se stává stále žádanějším modelem mezi nadšenci do automobilů. S postupujícím časem a omezeným počtem dochovaných exemplářů lze očekávat, že cena tohoto vozu na trhu s ojetými auty bude stoupat. Doporučuje se pečlivá údržba a ochrana proti korozi, aby si zachoval svou hodnotu i atraktivitu pro budoucí sběratele.

Publikováno: 24. 05. 2024

Kategorie: auta

Autor: Petr Holub

Tagy: nissan 240sx | sportovní auto značky nissan