Aquaplaning: Jak se vyhnout nebezpečné situaci na mokré vozovce

Aquaplaning

Co je aquaplaning a jak vzniká?

Jak poznat, že vozidlo aquaplanuje?

Při aquaplaningu můžete poznat, že vaše vozidlo ztrácí přilnavost k vozovce. To se projevuje náhle a bez varování. Vozidlo se začne cítit neovladatelné a těžkopádné, reakce na ovládání volantu a brzdění se zhoršují. Pokud v autě cítíte vibrace, které nejsou obvyklé, nebo pokud se zdá, že auto samo od sebe mění směr jízdy, je to známka možného aquaplaningu. Důležité je zachovat klid a nedělat náhlé pohyby s volantem či pedály.

Aquaplaning - okamžik děsivé nejistoty, kdy se vaše auto změní v neovladatelnou loď plující po silnici.

Anežka Nováková

Jak se chovat při aquaplaningu?

Při aquaplaningu je klíčové zachovat klid a nedělat náhlé pohyby s volantem či brzdami. Důležité je udržet stabilitu vozidla tím, že se lehce uvolní pedál plynu a nebrzdí se prudce. Držení směru jízdy je zásadní, proto je vhodné mírně otáčet volantem do směru, kde chceme jet. Pokud auto začne ztrácet kontrolu, není vhodné panikařit, ale postupně snižovat rychlost a pokusit se vozidlo dostat pod kontrolu pomocí jemných korekcí směru.

Jak předejít aquaplaningu?

1. Správný tlak v pneumatikách je klíčový pro prevenci aquaplaningu. Při nedostatečném tlaku se zvyšuje riziko vzniku této nebezpečné situace.

2. Pravidelná kontrola dezénu pneumatik je důležitá. Hloubka dezénu by měla být minimálně 3 mm, aby se zajistila lepší odvodnění a snížilo se nebezpečí aquaplaningu.

3. Vyvarujte se akceleraci a prudkým změnám směru jízdy za deště. Klidná a plynulá jízda snižuje riziko ztráty kontroly nad vozidlem na mokré vozovce.

4. Udržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel, abyste měli dostatek prostoru k reakci v případě neočekávaných událostí na silnici.

5. Vyhýbejte se hlubokým stopám po dešti, kde se hromadí voda a zvyšuje se riziko aquaplaningu.

Dodržováním těchto doporučení můžete minimalizovat šanci vzniku aquaplaningu a zajistit si bezpečnou jízdu i za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Jaké jsou nejlepší pneumatiky pro minimalizaci rizika aquaplaningu?

Pro minimalizaci rizika aquaplaningu je klíčové mít na vozidle kvalitní pneumatiky s hlubokým vzorkem dezénu a širokými drážkami, které umožňují efektivní odvádění vody z kontaktu s vozovkou. Pneumatiky s technologií Aquaplaning Resistant mají speciální drážky, které pomáhají snižovat riziko aquaplaningu tím, že zvyšují trakci a stabilitu vozidla za deště. Důležité je pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách a zajistit jejich správnou rovnováhu pro optimální výkon za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Jaká je role rychlosti při vzniku aquaplaningu?

Rychlost hraje klíčovou roli při vzniku aquaplaningu. Čím vyšší rychlost, tím je větší pravděpodobnost, že k aquaplaningu dojde. Při vyšších rychlostech pneumatiky nedokážou efektivně odvádět vodu z povrchu vozovky a kontakt s vozovkou se ztrácí. Doporučuje se proto přizpůsobit rychlost aktuálním povětrnostním podmínkám a zajistit dostatečný odstup od ostatních vozidel. Snížení rychlosti může v případě deště nebo mokré vozovky snížit riziko aquaplaningu a zlepšit kontrolu nad vozidlem.

Jaké jsou doporučené postupy pro bezpečnou jízdu za deště?

Při jízdě za deště je klíčové přizpůsobit svou rychlost a odstup od ostatních vozidel podmínkám na silnici. Udržujte bezpečnou vzdálenost, abyste měli dostatek prostoru k reakci. Před jízdou zkontrolujte stav pneumatik a zapněte světla pro lepší viditelnost. Vyhněte se prudkým manévrům a pravidelně používejte stěrače. Sledujte varovné dopravní značky a přizpůsobte svou jízdu aktuálním povětrnostním podmínkám. Buďte trpěliví a ohleduplní k ostatním řidičům na silnici.