Alfa Romeo GT: Italská vášeň na čtyřech kolech

Alfa Romeo Gt

Alfa Romeo GT: Sportovní elegance

Alfa Romeo GT, to je jméno, které evokuje vášeň pro italský design a sportovní výkony. Tento model, vyráběný v letech 2003 až 2010, byl navržen s cílem nabídnout vzrušující jízdní zážitky bez kompromisů v oblasti stylu a elegance. Jeho karoserie, dílo věhlasného designového studia Bertone, se vyznačuje ladnými křivkami a agresivními detaily, které mu dodávají nadčasový vzhled. Pod kapotou se ukrývala paleta motorů, od temperamentních čtyřválců až po výkonný šestiválec 3.2 V6, který dokázal GT katapultovat z 0 na 100 km/h za pouhých 6,7 sekundy. Interiér vozu byl stejně tak působivý, s důrazem na sportovní styl a kvalitní materiály. Sedadla poskytovala vynikající boční vedení a nízko položený posed umocňoval sportovní charakter vozu. Alfa Romeo GT se stala ikonou a dodnes je vyhledávaným vozem mezi nadšenci do italských sportovních vozů. Její kombinace elegantního designu, výkonných motorů a skvělých jízdních vlastností z ní dělá nadčasovou klasiku, která i po letech dokáže vyvolat emoce.

Výroba a dostupnost

Alfa Romeo GT se vyrábělo v letech 2003 až 2010. Během této doby sjelo z výrobní linky v italském Turíně přes 80 000 kusů. Model GT byl postaven na zkrácené platformě modelu 156 a sdílel s ním i některé motorizace. Mezi nejpopulárnější patřily benzínové motory 1.8 a 2.0 JTS, ale k dispozici byl i výkonný šestiválec 3.2 V6 s výkonem 240 koní. Pro fanoušky dieselových motorů Alfa Romeo nabízela motor 1.9 JTDm.

Parametr Alfa Romeo GT 1.8 Alfa Romeo GT 2.0 JTS Alfa Romeo GT 3.2 V6
Výroba 2003-2010 2003-2010 2003-2010
Motor 1.8 L I4 2.0 L I4 3.2 L V6
Výkon 140 koní 165 koní 240 koní
Točivý moment 163 Nm 206 Nm 300 Nm
Převodovka 5stupňová manuální 5stupňová manuální / 5stupňová automatická 6stupňová manuální
Zrychlení 0-100 km/h 9,7 s 8,7 s 6,7 s
Maximální rychlost 200 km/h 216 km/h 243 km/h
Spotřeba paliva (komb.) 7,8 l/100km 8,2 l/100km 10,5 l/100km

Dostupnost modelů Alfa Romeo GT na trhu ojetých vozů je poměrně dobrá. Díky své popularitě a relativně vysoké produkci je možné najít vozy v různých cenových relacích a s různou úrovní výbavy. Je však důležité věnovat pozornost technickému stavu, jelikož některé modely mohou trpět na korozi a opotřebení některých komponentů. Doporučuje se proto před koupí provést důkladnou prohlídku v odborném servisu.

Kromě samotného vozu je na trhu dostupné i široké spektrum náhradních dílů, a to jak originálních od Alfa Romeo, tak i od nezávislých výrobců. To usnadňuje a zlevňuje případné opravy a údržbu.

Alfa Romeo GT, to je jako první polibek. Vzrušující, nezapomenutelné a s nádechem italské vášně.

Jan Růžička

Design a styl

Alfa Romeo GT, model automobilu od firmy Alfa Romeo, se pyšní designem, který je nadčasový a zároveň typicky italský. Za jeho ladnými křivkami stojí slavné studio Pininfarina, které dokázalo skloubit sportovní eleganci s nádechem agresivity. Dlouhá kapota, krátký zadní převis a nízký profil vozu evokují dynamiku a touhu po rychlé jízdě. Charakteristická je pro GT maska chladiče ve tvaru obráceného trojúhelníku, která je symbolem značky Alfa Romeo již po desetiletí. Interiér vozu je stejně tak působivý. Sportovní sedadla poskytují perfektní oporu i při svižné jízdě a jsou potažena kvalitní kůží. Palubní deska je orientována na řidiče a všechny důležité ovládací prvky jsou snadno dostupné. Volant s tlustým věncem padne skvěle do ruky a navozuje pocit absolutní kontroly nad vozem. Design a styl Alfa Romeo GT je zkrátka povedenou kombinací sportovního ducha a italské elegance. Není divu, že si tento model získal srdce mnoha fanoušků po celém světě a stal se ikonou automobilového designu.

Motorizace a výkon

Alfa Romeo GT se pyšnilo širokou škálou motorizací, které uspokojí jak klidnější řidiče, tak i milovníky sportovní jízdy. Benzínové motory začínaly u živého agregátu 1.8 Twin Spark s výkonem 140 koní, ideální volbou pro každodenní ježdění. Pro náročnější tu byl motor 2.0 JTS s výkonem 165 koní, který dodával vozu svižnou dynamiku. Vrcholem benzínové nabídky byl pak atmosférický šestiválec 3.2 V6 s výkonem 240 koní, který dokázal GT rozproudit k dechberoucí dynamice a sportovnímu zvuku. Pro milovníky nafty byl v nabídce i úsporný, ale přesto dostatečně výkonný motor 1.9 JTDm s výkonem 150 koní, později pak modernizovaný na 170 koní. Všechny motorizace se standardně dodávaly s manuální pětistupňovou převodovkou, pro vybrané motorizace byla k dispozici i automatická převodovka. Alfa Romeo GT tak dokázala oslovit široké spektrum řidičů, od těch, kteří hledali elegantní a stylové kupé pro každodenní ježdění, až po ty, kteří toužili po ryzí sportovní jízdě.

Jízdní vlastnosti

Alfa Romeo GT se pyšní jízdními vlastnostmi, které od italské značky očekáváte. Díky nízkému těžišti a vyváženému rozložení hmotnosti (53:47 ve prospěch přední nápravy) se auto do zatáček vrhá s chutí a jistotou. Řízení je přesné a komunikativní, dává vám jasně najevo, co se děje pod koly. Sportovní charakter vozu podtrhuje tužší podvozek, který sice nepříjemně nemlátí, ale na rozbitých silnicích dává znát svou přítomnost. Na druhou stranu na kvalitním asfaltu drží stopu s neochvějnou jistotou.

Nabídka motorizací uspokojí jak klidnější řidiče, tak i sportovněji založené jedince. Benzinové motory, od 1.8 až po vrcholný 3.2 V6, se vyznačují ochotou k vytáčení a typickým italským zvukem. Pro ty, kteří preferují diesel, je k dispozici i úsporný a zároveň dostatečně dynamický motor 1.9 JTDm. Alfa Romeo GT je zkrátka auto, které si jízdu užijete. Není to jen dopravní prostředek, ale partner, se kterým si užijete každou zatáčku a každý kilometr.

Interiér a výbava

Alfa Romeo GT se může pochlubit interiérem, který v sobě snoubí sportovní charakter s nádechem luxusu. Sedadla, čalouněná kombinací kůže a alcantary, poskytují perfektní kombinaci komfortu a bočního vedení, takže i při svižné jízdě budete sedět jako přibití. Volant, potažený jemnou kůží, padne skvěle do ruky a jeho sportovní design jen umocňuje požitek z řízení. Přístrojová deska je přehledná a intuitivní, s klasickými budíky s bílým podkladem, které evokují atmosféru starých závodních vozů.

Prostřední panel je mírně natočený k řidiči, což zdůrazňuje zaměření na sportovní jízdu. Naleznete zde ovládání klimatizace, audiosystému a dalších funkcí. I přes sportovní charakter vozu nechybí ani praktické prvky výbavy.

Alfa Romeo GT tak nabízí ideální kombinaci sportovních vlastností a praktičnosti pro každodenní použití. Interiér vozu je místem, kde se budete cítit skvěle ať už se vydáte na klikatou okresku, nebo na dlouhou cestu po dálnici.

Bezpečnost a spolehlivost

Alfa Romeo GT, model sportovního kupé od italské automobilky Alfa Romeo, si získal srdce mnoha fanoušků pro svůj atraktivní design a sportovní jízdní vlastnosti. Pokud jde o bezpečnost a spolehlivost, je potřeba zohlednit rok výroby a stav konkrétního vozu. Modely GT vyráběné v letech 2003 až 2010 standardně nabízely bezpečnostní prvky jako protiblokovací systém brzd (ABS), elektronický stabilizační program (ESP) a přední a boční airbagy. V nárazových testech Euro NCAP dosáhl vůz v roce 2004 hodnocení čtyř hvězdiček z pěti, což je v dané kategorii a době výroby průměrný výsledek.

Spolehlivost Alfa Romeo GT může být někdy diskutabilní. Obecně platí, že benzínové motory, zejména ty s menším objemem, bývají spolehlivější než naftové varianty. Pravidelná údržba a servis u specialistů na značku Alfa Romeo jsou klíčové pro udržení vozu v dobrém technickém stavu. Mezi častější problémy patří poruchy elektroniky, úniky oleje a opotřebení komponentů přední nápravy. Před koupí ojetého vozu Alfa Romeo GT je vždy vhodné nechat provést důkladnou prohlídku v odborném servisu, abyste se vyhnuli případným nepříjemným překvapením.

Konkurence a srovnání

Alfa Romeo GT, sportovní kupé s duší, vždycky sváděla boj s těžkými soupeři. V segmentu, kde se potkávají elegance, výkon a vášeň pro řízení, musela čelit modelům jako Audi TT, BMW řady 3 Coupé nebo Peugeotu 406 Coupé. Každý z těchto vozů přinášel do hry vlastní přednosti. Audi TT lákalo na nadčasový design a pohon všech kol quattro, BMW sázelo na sportovní jízdní vlastnosti a silné motory a Peugeot zaujal elegantní karoserií od Pininfariny.

Alfa Romeo GT se od konkurence odlišovala především svým charismatem a emocemi, které ve vás dokázala probudit. Její design, dílo věhlasného studia Bertone, byl dravý a elegantní zároveň. Pod kapotou se pak ukrývaly motory, které dávaly jasně najevo svůj italský temperament. Zatímco konkurence sázela na turbomotory, Alfa Romeo GT nabízela i atmosférické jednotky, které se vyznačovaly lahodným zvukem a ochotou k vytáčení.

Ačkoliv Alfa Romeo GT nedosahovala v některých ohledech kvalit svých německých konkurentů, dokázala si získat srdce mnoha řidičů, kteří hledali něco víc než jen chladnou dokonalost. Bylo to auto, které se řídilo srdcem a dokázalo probudit emoce.

Cena a dostupnost na trhu

Alfa Romeo GT, sportovní kupé, které se vyrábělo v letech 2003 až 2010, si i dnes drží slušnou cenu na trhu ojetých vozů. Jeho nadčasový design od Bertoneho a sportovní jízdní vlastnosti z něj dělají lákavou volbu pro fanoušky italských vozů. Ceny se liší v závislosti na roku výroby, najetých kilometrech a celkovém stavu vozu. Starší modely s vyšším nájezdem kilometrů lze pořídit již od 80 000 Kč, zatímco zachovalejší kusy z pozdějších let výroby s nízkým počtem najetých kilometrů se pohybují v cenách okolo 200 000 Kč a výše.

Dostupnost na trhu je poměrně dobrá, i když se nejedná o masově rozšířený model. Na inzertních serverech se pravidelně objevují vozy na prodej, a to jak od soukromých osob, tak i od autobazarů. Při výběru je důležité dbát na celkový stav vozu, historii servisních prohlídek a původ vozu. Doporučuje se také provést důkladnou prohlídku v autorizovaném servisu Alfa Romeo, která pomůže odhalit případné skryté vady.

Dědictví a popularita

Alfa Romeo GT, sportovní kupé vyráběné v letech 2003 až 2010, zanechalo v automobilovém světě nesmazatelnou stopu. Jeho elegantní design od Bertoneho, inspirovaný legendární Alfou Romeo Giulia Sprint GT, si získal srdce mnoha fanoušků. Dynamické jízdní vlastnosti, typické pro vozy Alfa Romeo, a široká škála motorů, včetně benzínových JTS a naftových JTD, z něj učinily lákavou volbu pro řidiče hledající kombinaci stylu a výkonu.

I přes relativně krátkou dobu výroby si Alfa Romeo GT vybudovala silnou komunitu nadšenců a dodnes je oblíbeným vozem mezi sběrateli a milovníky italských sportovních vozů. Jeho nadčasový design nestárne a stále přitahuje pozornost na silnicích. Mnoho majitelů si pochvaluje jeho spolehlivost a dostupnost náhradních dílů, což z něj činí i zajímavou volbu pro každodenní použití. Ačkoliv se již nevyrábí, Alfa Romeo GT zůstává ikonickým modelem, který připomíná slavnou historii a vášeň pro automobilový design a sportovní výkony, které jsou pro značku Alfa Romeo typické.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: auta

Autor: Tomáš Němec

Tagy: alfa romeo gt | model automobilu od firmy alfa romeo